ponedjeljak, 22. lipnja 2026.
U organizaciji Paneuropske unije Bosne i Hercegovine i Zaklade Ljudsko bratstvo, a uz partnerstvo Vlade Županije Posavske, Grada Orašja i Konrad-Adenauer-Stiftunga, od 19. do 21. lipnja 2026. godine u Orašju je održana Međunarodna konferencija pod nazivom „Na granici Europske unije: integracije, povezanost i razvojna perspektiva Bosne i Hercegovine“. Konferencija je okupila više od 70 sudionika iz sedam europskih država te predstavnike osam gradova Bosne i Hercegovine, potvrđujući još jednom značaj Orašja kao mjesta međunarodnog dijaloga o europskoj budućnosti Bosne i Hercegovine. Predavanja i rasprave na konferenciji bile su posvećene novoj fazi proširenja Europske unije, europskim razvojnim prilikama, sigurnosnim izazovima, miru i stabilnosti te prekograničnoj suradnji kao ključnom instrumentu europske integracije. Na kraju konferencije upriličeno je potpisivanje Deklaracije o europskoj budućnosti Bosne i Hercegovine, kojom su sudionici potvrdili privrženost europskim vrijednostima, euroatlantskim integracijama, regionalnoj suradnji i jačanju demokratskih institucija. Deklaraciju su potpisali akademik mons. Franjo Topić, predsjednik Paneuropske unije Bosne i Hercegovine, Đuro Topić, predsjednik Vlade Županije Posavske, i Marijan Oršolić, gradonačelnik Orašja, dok je dokument jednoglasno podržan od svih sudionika konferencije. Međunarodna konferencija u Orašju zaključena je zajedničkom porukom da europska perspektiva Bosne i Hercegovine ostaje najvažniji okvir za očuvanje mira, stabilnosti, gospodarskog razvoja i dugoročne sigurnosti države te da je nastavak politike proširenja Europske unije ključan za budućnost cijele regije Zapadnog Balkana.

